Muzeum alchymie

Rádi bychom Vás přivítali na webových stránkách muzea alchymie – Speculum Alchemiae.

Vchod du muzea

Poodhalte s námi tajemství doby pozdního středověku a raného novověku, kdy mystika a věda byly úzce spojené a badatelé se pídili po “vyšším záměru” a “harmonii sfér”, které by jim pomohly odhalit tajemství přírody. Ochutnejte s námi tajemství “Elixíru mládí” a přeneste si kousek této magické energie i do svého života.

Nově zpřístupněné prostory byly objeveny při rekonstrukci jednoho z historicky nejstarších domů v Praze v Haštalské ulici č. p. 1. Tato budova byla zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO a jako jedna z mála se jako zázrakem zachovala po asanaci židovského města na konci 19. století.

Návštěvníci tak mají poprvé možnost nahlédnout do míst, kde podle zde nalezených písemností v době renesance alchymisté vyráběli elixír věčného mládí, kámen mudrců a neušlechtilé kovy měnili ve zlato.

Rudolf II.

Alchymistická dílna Rudolfa II. z 16. stol., skrytá před nechtěnými zraky kolemjdoucích, vás okouzlí neopakovatelnou magickou atmosférou a seznámí návštěvníka se středověkou činností alchymistů, na kterou navazují mnohé současné vědecké obory.

Věděli jste, že...?

…dům byl zasažen velkým francouzským požárem v 17. století, kdy byl do značné míry poškozen a přestavěn?

…dílo s názvem Smaragdová deska má v sobě údajně obsahovat návod na přípravu zlata a Kamene mudrců?

…údajným zakladatelem alchymie je mytický Hermes Trismegistos?

…elixír života hledali především čínští a indičtí alchymisté a zlato se hledalo v Evropě?

…homunkulus je umělá, člověku podobná bytost, vytvořená v laboratoři, s ohromnou sílou?